Руководство: как разлочить iPhone от AT&T (отвязка, анлок AT&T). Часть 1

Помог ли вам этот вариант?

Да конечно,спасибо
111
50%
Нет
78
35%
Я остался на Gevey
21
9%
Я использовал SAM
14
6%

Всего голосов: 224
vitalico_morales
Новенький
Постов в этой теме: 14

Непрочитанное сообщение 16 Апрель 2012, 16:20

Тунец последней версии????
maverikon
Новенький
Постов в этой теме: 7

Непрочитанное сообщение 16 Апрель 2012, 16:49

да... iTunes 10.6.1.7
vitalico_morales
Новенький

Непрочитанное сообщение 16 Апрель 2012, 17:11

Должно помочь...
ссылки на сторонние ресурсы запрещены - отредактировано MiST
iDude
Уважаемый
Постов в этой теме: 31

Непрочитанное сообщение 16 Апрель 2012, 18:02

Расскажи плиз, поподробнее как это тебе удалось? Я вот пытался свой 3г 4.2.1 официально через тунца обновить, но вылетела ошибка 1015. теперь не знаю как оф. прошивку поставить. Спасибо!
у меня был 3г залоченный с последней официальной прошивкой, видимо поэтому все прошло как по маслу) а если делался джейл или менялись прошивки на кастом , то наверно понадобятся танцы с бубнами что бы анлокнуть )
Smoky979
Уважаемый
Постов в этой теме: 20

Непрочитанное сообщение 16 Апрель 2012, 18:06

Мне всё ещё так и не ответили, сейчас с Gmail ещё разок отправлю.
nikolai200684
Новенький
Постов в этой теме: 5

Непрочитанное сообщение 16 Апрель 2012, 18:30

Добрый день! Подскажите кто знает! Выслал им письмо с номером! Прислали такой ответ! "Телефон не может быть разлочен всвязи с безопасностью его истории"
Это значит что мне нет смысла больше к ним стучаться и они мне его не разлочат?
maverikon
Новенький
Постов в этой теме: 7

Непрочитанное сообщение 16 Апрель 2012, 19:01

Спасибо за помощь! Exit Recovery в TinyUmbrella вытянула тело с recovery mode :-): И после загрузки iOS, телефон автоматом анлокнулся, кароче шикарняк :-):
vitalico_morales
Новенький

Непрочитанное сообщение 16 Апрель 2012, 19:13

Dear Виталик Маралов,

Thank you for contacting AT&T Customer Care about unlocking your iPhone with the IMEI ending in 5934. My name is Shanta' Williams and I will definitely be happy to assist you.

Виталик Маралов, we have reviewed your request and confirmed that you are eligible to have the requested iPhone unlocked, based on our criteria. Please allow up to 48 hours for your request to be completed.

Виталик Маралов, to complete the unlock, simply:

1. Open iTunes on your Mac or PC and verify that you have Internet connectivity.
2. Connect your iPhone using the dock connector to USB cable that came with your iPhone.
3. Backup and restore your iPhone using iTunes.
For information on backup and restore, please visit https://support.apple.com/kb/HT1414.
4. After restoring, your iPhone will be unlocked.

Additional information on unlocking can be found at https://support.apple.com/kb/TS3198.

If your device is not unlocked within the 48 hour timeframe, then please contact Apple Support directly by dialing 1-800-My-iPhone, as additional information may be needed (or an additional criteria may need to be met).

For questions regarding AT&T’s wireless service and iPhone, please visit the Phone/Device Learning Center. We thank you for your continued business and look forward to providing you with the best customer service.

Thank you for contacting AT&T Mobility. We appreciate your business.

Sincerely,

Shanta Williams
AT&T
Online Customer Care Professional

Help AT&T improve our service to you! Please complete our short survey about your e-mail Customer Service experience. Click on:

The information provided in this e-mail is intended for the view and use of the authorized AT&T subscriber only. Content may not be shared or relied upon by third parties. AT&T, at its sole discretion, reserves the right to amend, modify or replace the written content of this message to correct or update answers provided to Subscriber. No term of Subscriber's Customer Service Agreement is altered, waived, or modified by this message unless expressly agreed by an authorized AT&T representative.

(c) 2010 AT&T Intellectual Property. All rights reserved. AT&T, the AT&T logo and all other AT&T marks contained herein are trademarks of AT&T Intellectual Property and/or AT&T affiliated companies. All other marks contained herein are the property of their respective owners.

Original Message Follows:
------------------------
Hello!

I have my iPhone 4 16gb. It is locked .I want to get it unlocked. My IMEI is : ***5934.
I got my iPhone from my chat-friend from USA, now i have not any connection with him.
So, i have no details about contract.
Thank You.

Ребят мне 14 апреля пришло вот это письмо,как я понял это "письмо сщастья" )
Через тунец обновил,но симка не активировалась, подскажите как быть!?

Так не кто и не ответил, скажите как быть????
vitalico_morales
Новенький

Непрочитанное сообщение 16 Апрель 2012, 19:25

Если не сложно расскажи подробней как сделал???
eugene0280
Уважаемый
Постов в этой теме: 12

Непрочитанное сообщение 16 Апрель 2012, 20:32

через пару часов уже будут вторые сутки, как молчит на 2 письма хелпдеск АТТ.. сегодня отправил третье с буржуйского адреса... ждем.
Закрыто