Руководство: как разлочить iPhone от AT&T (отвязка, анлок AT&T). Часть 1

Помог ли вам этот вариант?

Да конечно,спасибо
111
50%
Нет
78
35%
Я остался на Gevey
21
9%
Я использовал SAM
14
6%

Всего голосов: 224
RW_Vovan
Уважаемый
Постов в этой теме: 19

Непрочитанное сообщение 17 Апрель 2012, 17:57

Номер imei я знаю)
Я имею в виду как самому по imei проверить чист телефон или нет?
Nektoo
Новенький

Непрочитанное сообщение 17 Апрель 2012, 17:59

я тут imei.ru проверял
SnakeSanders
Уважаемый
Постов в этой теме: 16

Непрочитанное сообщение 17 Апрель 2012, 18:09

Наконец со мной связалась ATTTeamTatiana одна из трех кому писал,попросила мыло имя и имей жду ответа
Azizjon
Гуру
Постов в этой теме: 65

Непрочитанное сообщение 17 Апрель 2012, 18:10

Dear Sir or Ma?am,

Thank you for contacting AT&T Customer Care about unlocking your iPhone with the IMEI number ending in ******. We have reviewed your request and confirmed that you are eligible to have the requested iPhone unlocked.

To complete the unlock, simply:
1. Open iTunes on your Mac or PC and verify that you have internet connectivity.
2. Connect your iPhone using the dock connector to USB cable that came with your iPhone.
3. Backup and restore your iPhone using iTunes.
For information on backup and restore, please visit https://support.apple.com/kb/HT1414.
4. After restoring, your iPhone will be unlocked.

Additional information on unlocking can be found at https://support.apple.com/kb/TS3198.
For questions regarding AT&T?s wireless service and iPhone, please visit the Phone/Device Learning Center. We thank you for your continued business and look forward to providing you with the best customer service.

Sir or Ma?am, I want to thank you for contacting AT&T Mobility. Again, my name is Tracy Bean. We appreciate your business.

Sincerely,
Tracy Bean
AT&T Online Professional

Help AT&T improve our service to you! Please complete our short survey about your e-mail Customer Service experience. Click on:

The information provided in this e-mail is intended for the view and use of the authorized AT&T subscriber only. Content may not be shared or relied upon by third parties. AT&T, at its sole discretion, reserves the right to amend, modify or replace the written content of this message to correct or update answers provided to Subscriber. No term of Subscriber's Customer Service Agreement is altered, waived, or modified by this message unless expressly agreed by an authorized AT&T representative.

(c) 2010 AT&T Intellectual Property. All rights reserved. AT&T, the AT&T logo and all other AT&T marks contained herein are trademarks of AT&T Intellectual Property and/or AT&T affiliated companies. All other marks contained herein are the property of their respective owners.
РЕБЯТА МНЕ ПРИШЛО ПИСЬМО СЧАСТЬЯ!!!
eugene0280
Уважаемый
Постов в этой теме: 12

Непрочитанное сообщение 17 Апрель 2012, 18:18

Да, разлочка на имей-сервере.ру платна - кажись 130 баксов и это они за то же самое, что я бесплатно сделал. Вот это называется бизнес по-русски.

IMEI телефона я взял из: Настройки - общие - об этом устройстве
Проверить на залочку телефона можно на ИМЕИ.инфо - это не реклама или ссылка, просто я там проверил.
SnakeSanders
Уважаемый

Непрочитанное сообщение 17 Апрель 2012, 18:19

imei.info/ где дня два ждал
RW_Vovan
Уважаемый

Непрочитанное сообщение 17 Апрель 2012, 18:31

Кто пользовался emei.info, подскажите, там можно узнать на какой оператор залочен телефон? И что значит в последней строке qwerty keyboard "красный крест"?
vizanton
Постов в этой теме: 1

Непрочитанное сообщение 17 Апрель 2012, 18:42

Привет всем пользователям яблочных девайсов! У меня вопрос такого плана:
- 14/04/2012 отправил в AT&T письмо с просьбой разблокировать свой iPhone 3GS.
Сегодня получил письмо такого содержания:

Dear ......,

Thank you for contacting AT&T Customer Care about unlocking your iPhone with last four of the imei .

We have reviewed your request and confirmed that you are eligible to have the requested iPhone unlocked.

To complete the unlock, simply:

1. Open iTunes on your Mac or PC and verify that you have internet connectivity.
2. Connect your iPhone using the dock connector to USB cable that came with your iPhone.
3. Backup and restore your iPhone using iTunes.
For information on backup and restore, please visit https://support.apple.com/kb/HT1414.
4. After restoring, your iPhone will be unlocked.
Additional information on unlocking can be found at https://support.apple.com/kb/TS3198.
For questions regarding AT&T’s wireless service and iPhone, please visit the Phone/Device Learning Center.

We thank you for your continued business and look forward to providing you with the best customer service.

Thank you for contacting AT&T Mobility. We appreciate your business.

Тут понятно дело, что меня разлочили. приятно! Но вопрос в другом. Мой девайс некий iPhone 3GS, модем 6.15.00, iOS 5.0.1, Redsn0w

Как мне поступить дальше? Что делать? Не охота чтоб он после подключения к iTunes стал кирпичем. Кому не сложно помогите не угробить телефон)
SnakeSanders
Уважаемый

Непрочитанное сообщение 17 Апрель 2012, 19:16

warranty coverage: Limited Warranty
warranty period: 2011-06-16 / 2012-06-15
purchase country: United States
activated: yes
carrier: AT&T United States
SIM locked: yes
alta
Постов в этой теме: 1

Непрочитанное сообщение 17 Апрель 2012, 19:23

RW_Vovan писал(а):Всем привет! А у меня айтюнс не видит айфон, пишет что не та симка и нужно обратиться к оператору на кого зарегистрирован... Подскажите, с чем это связано??? Модем 04.11.08 еще с ноября
Подобная фигня.
Iphone 4
модем 4.12.01
прошивка 5.1
микросим от Мегафона
С 3-х адресов писал и все сказали что разлочат, только сроки разные один сказал что уже, с другого письма - ждать 8 дней, с третьего - 10-12 рабочих дней.
Письмо счастья пришло , а айтюнс пишет что симка не имеет поддержки.
Может кто-нибудь подскажет где "собака зарыта", имеет ли значение с какой прошивкой делать анлок? или ещё нужно подождать?
У кого-нибудь было такое , и как это исправить?
Может, где-нибудь на этом сайте, есть темка - скиньте ссылку , мож там что подскажут.
Закрыто